O mém medu

Ono včelařit se dá různými způsoby. Já a moje rodina ale baštíme ten samý med, jaký si u mne koupíte. A tak věřte, že se ho snažíme dělat co nejlepší! 😊

A proč ten med není levnější?

…tak třeba: Obměna pláství

Včely vychovávají plod a zároveň nosí med do voskových pláství, a ty používáním stále tmavnou. Když je vyměníte, včely musí stavět nové voskové buňky a nepřinesou tolik medu. Tak je výhodnější ty zčernalé používat co to jde. Vy, kteří si koupíte sklenici medu, nic nepoznáte. Ale takový med já nechci!

…tak třeba: Pomůcky

To, co přijde do styku s medem (a tedy i s vodou při čištění pomůcek), má tendenci reznout. Jen nerez síto stojí 1000 Kč. Nerez kýbl, do kterého stáčím Váš med, 1500 Kč… Anebo to jde stáčet do pixly od Primalexu. Ale takový med já nechci!

…tak třeba: Léčení

Dnešní včelaření je o léčení. Nějakou chemii do úlu dávat musíte. Účastním se přednášek, aby té chemie bylo co nejméně a byla pokud možno krátkodobá. Jednodušší je ale nacpat do úlu preventivně toxické preparáty. Ale takový med já nechci!

…tak třeba: Uchování medu

Med lze uchovávat ve speciálních potravinářských soudcích, nebo ve starých zahradních sudech… Ale takový med já nechci!

…tak třeba: Úly

Všechny mé úly jsou dřevěné, většina vlastnoručně stavěné, vyrobené z poctivého borového dřeva. A rámky (to jsou obdelníky dřevěných laťek, kde si včelky staví plástve) jsou z voňavého lipového dřeva. Ono se prý včelám dobře daří v teplounkých úlech z polystyrénu, nebo montážní pěny. Ale takový med já nechci!