Lisování mezistěn

Pro nevčelaře:

Mezistěny jsou žluté voskové desky s vyraženým reliéfem buněk, které se vkládají do úlu a z nich včely vytahují plástve. Vosk získává včelař vytavením starých pláství, které již ztmavly. Tento vosk se buď vymění rovnou s doplatkem za nové mezistěny v obchodech s včelařskými potřebami (nevýhodou ale je, že nevíte, jaký vosk si do úlu dáváte a často bývá „pančován“ parafínem. Druhou možností je vozit vosk do speciálních výroben, kde mezistěny vylisují rovnou z vašeho vosku. To něco stojí a hlavně to musíte dovézt včas, jinak dostanete mezistěny až po sezóně. Já se rozhodl pro třetí možnost a mezistěny jsem začal vyrábět doma.

Pro včelaře:

Lisování provádím na velmi jednoduchém lisu z hliníkových desek se silikonovými matricemi, bez chlazení (dlouhodobě prodává na Bazoši „Jarda z Rokycan“). Na fotkách jsou nafoceny první vyrobené mezistěny, tzn. první neúspěchy 🙂 . Asi čtvrtý výlisek už byl v pořádku. Po čase jsem začal horní desku chladit mokrým hadrem, abych urychlil otevření lisu.

Na zimní večery je to krásná práce, s rádiem naplno a flaškou vína mezistěny rychle přibývají 🙂 . Problém byl jen se starým vařičem, kde nejde regulovat teplota. Pro Vás, co čtete tento text.. pokud máte ve skříni nepotřebný starý vařič s regulací výkonu; směním za sklenici medu 🙂 .